blog image

Cam Filmi Numaraları

Cam Filmi Numaraları

Camlarını film ile kaplatmak isteyen araç sahipleri kanunlar doğrultusunda istedikleri görüntüyü elde edip camlarının iç kısımlarını koruyabilirler. Cam filmler aracın içerisinin dışarıdan görünmesini engeller. Aynı zamanda güneşten gelen ultraviyole ışınlarını filtreleyerek aracın koltuklarının rengini korur. Bu sayede özellikle yaz aylarında araç içi soğutma işlemi daha rahat bir şekilde yapılabilir. Cam filmi numaraları ışık geçirgenliği yüzdesine, sürücünün görüş açısına ve arka camlarda kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En sık kullanılan cam filmleri 1 numaradan 4 numaraya kadardır.

Cam Filmi Kaç Numara Olmalı?

Cam filmi seçiminde trafik güvenliğini sağlayabilmek için belirli kurallar dikkate alınmalıdır. Trafik güvenliğini sağlamak ve kazaya sebebiyet verebilecek durumların önüne geçebilmek adına bazı cam film numaralarının kullanımı yasaklanmıştır. 3 numara ve 4 numaraya sahip olan cam filmleri sürücünün görüş açısını engellediğinden dolayı kullanılamaz. Bu numaralarda kaplanan araçlar hiçbir muayeneden geçemez. Aynı zamanda trafikte ilgili görevliler tarafından tespit edilip ceza kesimi yapılır. Dolayısıyla cam filmi yaptırmak isteyenler hem ceza ödememek hem de kendilerini güvence altına almak için 1 numara ya da 2 numaralı filmleri tercih edebilirler.

Cam Filmi Koyuluk Dereceleri

Cam filmleri geçirgenlik seviyesi baz alınarak genellikle 1,2,3,4 gibi numaralar aracılığı ile isimlendirilir. Numara arttıkça cam filmin rengi koyulaşır ve filmin ışık geçirgenliği azalır. Güvenli bir trafik sahası için cam filmin koyuluğu önem arz eder. Aracın sürücüsü 180 dereceyi kapsayacak şekilde çevresini görebilmelidir. Dolayısıyla ön camlara ve arka camlara uygulanacak olan filmlerin koyuluk dereceleri farklıdır. Arka camlar için en düşük yüzde 20 seviyedeki ışık geçirgenliği yeterli oluyor iken ön camlarda en az yüzde 70 ışık geçirgenliği gereklidir. Cam filmi numaralarına göre ışık geçirgenliği şunlardır:

  • 1 Numara, arka camlarda kullanılabilen ve sürücü görüşüne etki etmeyen bir türdür. %85 oranında ışık geçirgenlik özelliği vardır.
  • 2 Numara, %70 ışık geçirgenliğine sahiptir ve sürücünün görüşüne etki etmez 3 Numara, sürücünün görüşünün bazı kısımlarını engeller ve bu sebepten dolayı kullanımı tasvip edilmez. %55 ışık geçirgenliği oranı vardır.
  • 4 Numara, sürücünün görüşünü engeller dolayısıyla bu türün kullanımı yasaktır. Sadece %40 oranında ışık geçirgenliği özelliği vardır.

%70 Cam Filmi Kaç Numara?

Trafik kontrolleri yapıldığı zaman cam filmlerin ışık geçirgenliğinin %70 ve üzerinde olması gerektiği tespit edilmiştir. Yani 1 numara ve 2 numaralı film türleri bu kurala uygundur. 1 numaralı film %85, 2 numaralı film ise %70 ışık geçirgenliği oranına sahiptir. 1 ya da 2 numara dışındaki diğer cam filmlerin kullanılması yasaktır. Yasak olmasının nedeni ise sürücünün görüş açısını kapatması ve aracın içerisini görmeyi engellemesidir.

2 Numara Cam Filmi Işık Geçirgenliği

Trafik kurallarında yapılan düzenlemelere göre de aracın ön tarafındaki görüş alanı 180 derece olarak hesaplanır. Bu noktada ise camın toplam ışık geçirgenliğinin en az %70 olması beklenir.2 numara cam filmi için ışık geçirgenliği standart bir oran olan %70 ve %75 civarı arasında değişkenlik gösterir. Araçlarda sürücünün görüş açısının kalitesinin arttırmak ve iç camları muhafaza edebilmek amacıyla 2 numara cam filmi kullanılabilir.

En İyi Cam Filmi Kaç Numara?

Sıklıkla tercih edilen cam filmi numarası ikidir. Diğerlerine göre daha az mat görünürde olan 2 numara filmin kullanımı oldukça rahattır. Arabanın ön, arka ve yan camlarında olmak üzere pek çok alanda 2 numara film tercih edilebilir. Cam film, aracın cam yanlarına hiçbir şekilde zarar vermez. Bu sayede pek çok işi kolaylaştırır ve uzun süre dayanıklı olur. Işık geçirgenliği %70 ve üzerinde olan 2 numara cam filmler ile gece karanlığında ya da yağmurlu havalarda dış ortamı görebilmek mümkündür.

İdeal Cam Filmi Numarası

Camlara renkli filmlerin yapıştırılması ya da camların isteğe bağlı olarak boyanması bazı araç türleri için yasaktır ve trafik cezasının verilmesine neden olur. Dolayısıyla araç için ideal cam filmi numarası aracın özelliklerine ve en güncel olan trafik kuralları mevzuatına göre belirlenmelidir. Genel olarak ışık geçirgenliği yüksek olan film camlarının kullanımı tavsiye edilir. Aynı zamanda filmin nereye takılacağı da önemlidir. Ön camlar ve arka camlar için farklı kurallar mevcuttur. İdeal cam filmi numarası olarak 1 numara ya da 2 numara gösterilebilir.

Kaç Numara Cam Filmi Serbest?

Trafikte film takılmasına izin verilen araçlar için sınır %70 oranındadır. Fakat yolcu taşıtları gibi bazı araçların acil çıkış içeren camlarına herhangi bir film uygulanamaz. Dolayısıyla cam filminin numarasını incelemeden önce araca cam film taktırmanın uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Daha sonra aracın tipi uygunsa cam filmi numaraları baz alınır. Cam filminin görüş açısını engellememesi ve ışığı geçirmesi çok önemlidir. Aracın sağ, sol ya da yan bölgelerinde iyi bir görüş sağlanmalıdır. Işık geçirgenliği ise cam filmler için en bariz ayrımdır. %85 oranına sahip olan 1 numara ve %70 oranına sahip olan 2 numara trafikte herhangi bir sorun teşkil etmez ve kullanımları serbesttir. Fakat %55 oranına sahip olan 2 numara ve %40 oranına sahip 4 numaranın kullanımı yasaktır. Trafikte risk oluşturur ve kazalara yol açar.