blog image

Enjektör Nedir ?

Her bir araç, hareket edebilmesi için düzenlenmiş bir motor sistemine sahiptir. Bu motor sisteminde her bir parça birbiri ile kusursuz bir görev dağılımı yapmaktadır. Enjektör motorda yer alan parçalardan biridir. Enjektörün işlevi sayesinde araç hareket etmektedir. Araç motorunda yer alan temel parçalardan biri olan enjektör hakkında bilgi sahibi olunması enjektör arızalarında erken müdahale edilmesine olanak sağlar.

Enjektör Ne İşe Yarar?

Enjektör aracın çalışması için gerekli yakıtın dağıtılmasını sağlar. Depolama alanında gelen yakıt enjektör ile aracın çalışması için ihtiyacı olan noktalara dağıtılır. Enjektör araç motorunda hayati bir öneme sahip olmaktadır. Diğer parçaların çalışması için pistonlara gerekli yakıtı püskürten enjektör ile araç, çalışması için ihtiyacı olan güce kavuşur. Enjektörün farklı markalar tarafından tasarlanan farklı modelleri bulunmaktadır.

Enjektörün Görevi Nelerdir?

Prensip olarak bir enjektör, aracın tüm parçalarına ihtiyacı olan yakıtı iletme görevini görmektedir. Araç deposuna alınan yakıt, enjektör ile silindire püskürtülür ve araç motorunun parçaları ihtiyacı olan yakıt miktarını sağlamış olur. Araç motorunda yer alan silindirlerin aracın çalışması için gerekli enerjiyi üretebilmesi için enjektörün düzgün ve sürekli bir şekilde yakıt püskürtmesi gerekir.

Enjektör Nasıl Çalışır?

Enjektör içerisine giren yakıt, silindire püskürtme amacı ile enjektör memesi alanına gelir. Burada yakıt belirli bir basınçla silindire püskürtülür. Enjektörün görevi her bir silindire ihtiyacı kadar olan yakıtı gerekli basınçla püskürtmektir. Bir enjektör yüksek yakıt basıncına dayanıklı bir şekilde üretilmektedir. Enjektörün genel olarak çalışma prensibini bilmek araç sahipleri için yararlı olmaktadır. Böylece yakıt kalitesine dikkat edilmekte ve enjektör bakımı ile araç sağlığı korunmaktadır.

Enjektör Çeşitleri ve Özellikleri

Enjektörün farklı türleri üretilmektedir fakat yakıt tipine bağlı olarak benzinli enjektör ve dizel enjektör olmak üzere genel olarak iki ayrı çeşitte bulunmaktadır. Araç tipine göre ayarlanan enjektörlerin çalışma prensibi aynı olsa da çeşitlerine göre farklılıklar vardır. Dizel ve benzinli araçların ateşleme farkı bulunmaktadır. Benzinli araç hava ve yakıt karışımını ateşlerken dizel araçlar havayı sıkışan basınç ile püskürtmektedir. İki araçta da enjektör bulunmaktadır fakat aralarında fiyat ve performans farklılıkları bulunur.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektörün görevini eksik ya da hatalı yapması durumunda araç çalışamaz hale gelmekte ve araba arızaları oluşmaktadır. Enjektör arızası aracın aniden stop etmesi ya da teklemesi, araç çalıştırıldığında motordan yüksek bir ses gelmesi ve araç hızınının istenildiği şekilde ayarlanamaması gibi durumlarda anlaşılır. Arıza belirtilerinin bir diğeri ise yakıt pompasında ortaya çıkan yakıt sızıntılarıdır. Yakıt sızıntıları enjektörün düzgün bir şekilde çalışmadığını ya da yakıtın enjektör alanından silindirlere ya da pistonlara düzgün bir şekilde püskürtülemediğinin bir göstergesidir.

Enjektör Arıza Belirtileri

Araç tipine ve araçta kullanılan yakıt türüne göre değişen enjektörlerin arıza belirtileri farklıdır. Benzinli ve dizel enjektör arıza belirtileri arasında araç teklemeleri, yakıt tasarrufunda sorunların çıkması, araçta hararet oluşması, arabanın stop etmesi, hız ayarlamasının yapılamaması ve araçtan beklenen performansın sağlanamaması gibi durumlar yer almaktadır. Bu belirtilere ek olarak rölantide oluşan düzensizlikler de enjektör arıza belirtileri arasında görülmektedir.

Enjektör Arızası Neden Olur?

Enjektör arızaları genel olarak kalitesiz yakıt kullanımından dolayı oluşmaktadır. Kalitesiz yakıt enjektörde tıkanmalara neden olmaktadır. Tıkanan enjektör temizlenmediği için arıza göstermektedir. Ayrıca sürücüden bağımsız olarak enjektör imalatında yapılan kusurlar da arızaya neden olmaktadır. Enjektör içerisinde yer alan enjektör memelerinin yüksek basınca dayanamadığı zamanlar da enjektör arızasının bir diğer nedeni olarak görülür.

Enjektör Arızası Sonucu Ne Olur?

Enjektörün temel görevi yakıt dağıtmak olduğu için arıza sonrasında araç çalışamaz hale gelmektedir. Ayrıca enjektör arızaları araç motor ömrünü kısaltmakta ve aracın diğer motor parçalarına zarar vermektedir. Araç motorunun işleyişi hakkında bilgi sahibi olunması, arıza durumunda hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlamaktadır. Araca ihtiyacı olan yakıtı püskürten enjektör hakkında bilgi sahibi olunmalı ve bir profesyonele sıklıkla kontrol ettirilmelidir.

Enjektör Tamiri ve Enjektör Değişimi

Arızalara en kısa sürede müdahale edilmesi aracın diğer parçalarının da zarar görmemesi açısından önemlidir. Yakıtın kalitesiz olmasından dolayı tıkanan enjektör temizlenerek tamir edilmektedir. Fakat erken müdahale edilmediği durumlarda enjektörün değiştirilmesi gerekir. Bu durumda profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz. Enjektör aracın temel parçalarından biri olduğu için tek başınıza değiştirmek ya da temizlemek aracın diğer parçalarına zarar verme açısından riskli bir durum oluşturur.

Enjeksiyon Nasıl Temizlenir?

Araç motorunun sağlığı için araç sahipleri sıklıkla motor temizliği yaptırmaktadır. Bunların içinde enjektör temizliği de yer alır. Enjektör temizliği profesyonel bir araç firmasi ya da ekip tarafından yapılmaktadır. Bu işlem ile enjektördeki kirli yakıt temizlenmektedir. Enjektör temizliği ile aracın diğer parçalarının zarar görülmesi engellenmektedir. Enjektör arızası durumunda trafikte olan bir araç sahibini zor durumda bırakır. Bu yüzden detaylı bilgi sahibi olunmalı ve enjektör temizliğinden emin olunmalıdır.

Enjektör Arızası Yakıtı Etkiler Mi?

Enjektör arızası yakıtı direkt olarak etkiler. Enjektör arızası sonucunda yakıt gerektiği şekilde dağıtılamaz hale gelir. Bu durumda araç normalden daha fazla yakıt harcamaya başlar. Yakıt artışının bir diğer nedeni ise enjektör arızasından dolayı araçta oluşan yakıt sızıntılarıdır. Yakıt tasarrufunun sağlanamadığı durumlarda enjektörü kontrol etmeli ve herhangi bir arıza durumunda müdahale etmelisiniz.

Benzin Enjektör Arıza Belirtileri

Benzin enjektör arıza belirtileri arasında aracın teklemeler yapması, rölantide düzensizlikler, motordan yüksek ses gelmesi, araç çalıştırıldığında titremesi ve yakıt tüketiminde düzensizlikler yer alır. Benzin, dizel ve LPG’li enjektör arıza belirtilerinde ortak noktalar olduğu gibi farklılıklar da bulunur. Benzinli enjektör arızasının tespiti için araç profesyonel bir ekibe kontrol ettirilmelidir. Enjektör arızalarına erkenden müdahale edilmesi aracın diğer parçalarının zarar görmemesi açısından önemlidir.

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Dizel araçlarda enjektör sesi normalden daha yüksek olduğu durumlarda yakıt motora istenilen şekilde dağılmıyorsa, bu durum enjektör arızasının başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu esnada araç sahibi istenilen şekilde devir ayarlayamaz ve aracı istediği şekilde hızlandıramaz hale gelir. Enjektörün arıza yapması durumunda araç rölantideyken düzensizlikler görülür. Rölantide oluşan sorun genel olarak enjeksiyon arızası belirtilerinin başında gelmektedir. Aracın performansının düştüğü durumlarda enjektör arızasından şüphe edilmektedir.

LPG Enjektör Arıza Belirtileri

Oto motor LPG enjektör arıza belirtileri arasında araçta teklemeler, ani durmalar ve rölantide düzensizlikler ortaya çıkar. Araç geç çalışıyor ise buna enjektör arızası sebep olmaktadır. Ayrıca araçta gaz kaçağı ve koku gibi durumlarda da enjektör kontrol edilmelidir. Bu durumda enjektörde ortaya çıkan sorun aracın gazda çalışmasına izin vermez ve araç benzine geçer. LPG enjektör arıza belirtilerinin başında aracın gazda çalışmaması gelmektedir.