blog image

Devirdaim Pompası Nedir?

Günümüzün en yaygın ulaşım araçlarından birisi olan otomobiller, çalışma prensipleri olarak enerjiye ihtiyaç duyarlar. Otomobillerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi iste motorlar üretir. Motorların çalışması ve enerji üretmesi de ortaya belirli miktarda ısı çıkarır. Bu ısının yükselmesi aracın hararet yapmasına sebep olur. Böyle durumlarda otomobil mekanizmaları işlevsiz kalabilir. Devirdaim pompasının görevi motor içerisindeki ısıyı dengelemektir.

Devirdaim Pompası Nedir?

Devirdaim pompası temel olarak otomobilin soğutma sistemidir. Otomobil motorunun içerisinde yanma ya da sıkışma sonucunda ısı ortaya çıkar. Devirdaim pompası da soğutma sıvısını yani antifriz sıvısını kanallarda sürekli olarak dolaştırır ve ısının dengede kalmasını sağlar. Isının dengede kalması ve motorun aşırı ısınmaması mekanizmaların işlevlerini yerine getirebilmelerini sağlar. İki devirdaim pompası çeşidi bulunur. Muhafazasız açık tip devirdaim pompası çeşidi, çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi triger kayışından sağlar. Muhafazalı kapalı devirdaim pompası ise enerjisini V kayışından alır, diğer devirdaim pompası çeşidine göre değiştirilmesi daha kolaydır.

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Yanma ya da sıkışma sonucunda otomobil motorları ısınır. Bu ısının artması motorun hararet yapmasına yol açabilir. Hararet yapan bir otomobilin motoru zarar görebilir. Çok sayıda otomobil modelinde bunun gibi durumları önleyebilmek için devirdaim pompası bulunur. Devirdaim pompası soğutma sıvısını kanallarında sürekli olarak dolaştırarak motorun sıcaklığını aynı derecede tutar. Soğuk havalarda ise paslanmayı ve donmayı önler.

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim pompasında oluşan arıza otomobilin diğer donanımlarını da etkiler ve yeni sorunlar oluşturur. Devirdaim pompasının çalışmaması durumunda otomobil hararet yapar, sonrasında motor kapak contası yanar ve piston erimesi görülür. Devirdaim pompasında görülen arızaların büyük bir kısmı korozyon yüzündendir. Soğutma suyu içerisindeki antifriz korozyonu engeller, bu nedenle antifriz kullanılmayan araçlarda korozyon görülür.

Devirdaim Pompası Değişimi

Çalışır halde olan bir araçta devirdaim pompası aktif durumdadır. kullanıma bağlı olarak devirdaim pompasında arızalar görülebilir. Herhangi bir arıza olmaması durumunda da devirdaim pompasının değiştirilmesi tercih edilmelidir. Bozulmaya ve işlevsiz kalmaya müsait bir yapısı olan devirdaim pompasının belirli aralıklarla kontrollerinin yapılması ilerde oluşabilecek maliyetli sorunların engellenmesini sağlar.

Devirdaim Pompası Nasıl Değiştirilir?

Devirdaim pompası belirli aralıklarla kontrol edilip değiştirilmesi gereken bir donanımdır. Otomobili birçok arızadan koruyan bu donanımın değiştirilmesi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Aracın triger kayışı ve pompanın önünde yer alan klip kesilir.
  • Devirdaim pompası üzerinde bulunan civatalar ve kapak yerinden çıkarılır.
  • Sonrasında motor yerinden çıkarılarak yenisi takılır, radyatöre su ve antifriz eklenerek devirdaim pompası değişim işlemi tamamlanmış olur. Devirdaim pompası değişimi sırasında tüm soğutma sisteminin de kontrol edilmesi ilerde oluşabilecek sorunların önlenebilmesi açısından önemlidir.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim pompası gibi önemli bir donanımın arıza yapması aracın güvenliği açısından risklidir. Devirdaim pompasında ortaya çıkan bir sorun diğer donanımları da etkileyerek daha çok soruna yol açabilir. Devirdaim pompasında ortaya çıkan bir sorun farklı şekillerde belirtiler verebilir. Aracın normalde olduğu gibi çalışmaması, farklı sesler çıkarması ya da bazı donanımların çalışmaması bu belirtilere örnek olarak verilebilir.

Devirdaim Arıza Belirtileri

Devirdaim pompasında oluşan arızalar farklı belirtilerle baş gösterir. Arızanın anlaşılabilmesi için bu belirtilerin öncelikle tespit edilmesi gereklidir. Devirdaim pompasında oluşan bir arıza sonucu aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Gösterge panelindeki hararet ışığının yanması.
  • Radyatörden buhar ya da duman çıkması.
  • Soğutma suyunun motordan sızması

Devirdaim Pompası Ömrü

Yoğun kullanıma maruz kalan devirdaim pompasında kullanıma bağlı olarak farklı arızalar ortaya çıkabilir. Bu arızaların ortaya çıkma ihtimalini en aza indirmek de bu donanımın doğru kullanılmasıdır. Devirdaim pompasının doğru şekilde kullanılması bu donanımın ömrünü uzatabilir. Soğutma suyunda antifriz bulunmaması kanallarda oksitlenmeye yol açabilir, bu durumda devirdaim pompası işlevsiz hale gelebilir. Bu ve bunun gibi farklı önlemlerle devirdaim pompasının ömrü uzatılabilir. Fakat devirdaim pompasının eskimeden yenisi ile değiştirilmesi sürücü açısından en uygun olanıdır.

Devirdaim Pompası Nasıl Çalışır?

Devirdaim pompası, kauçuk kayış ya da elektrik motorundan aldığı enerjiyle antifiriz maddesinin motor blokları ve radyatör içerisinde sürekli olarak dönmesini sağlar. Motor içerisinde oluşan ısı antifriz sayesinde alınır ve basınç gücüye radyatöre iletilir. Radyatörde bulunan hava petekleri sayesinde de bu ısı boşaltılmış olur. Sıcak havalarda soğutma sisteminin yetersiz kalma ihtimaline karşı hararet müşürü devreye girer ve fanlar çalışmaya başlar.

Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur?

Devirdaim pompasının bozulması beraberinde çok sayıda farklı arızayı da getirir. Devirdaim pompasını değiştirmekten kaçınmak farklı sorunların da baş göstermesine yol açar. Pompanın su kaçırması arızayı anlamanın en kolay ve belirgin yollarından birisidir, ayrıca pompanın içerisindeki parçalarda oluşan arıza da ortaya çıkan sesten tespit edilebilir. Devirdaim pompasındaki arıza giderilmezse pompa kitlenir ve kayışlara zarar verir ve kopmalara neden olur.

Devirdaim Pompası Değişimi Fiyatı

Devirdaim pompasının değişim fiyatı çok sayıda faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Ortaya çıkan arızanın onarımı için gereken değişim ücretleri farklı ve değişken olabilir. Farklı otomobil modellerinde devirdaim pompasının şekli, boyutu ve yeri farklı olabilir. Birden fazla sayıda devirdaim pompası çeşidi üretilir. Değiştirilmek istenen ve yerine yenisi takılmak istenen devirdaim pompası çeşidinin donanımları ve çalışma şekli fiyatı belirleyen en önemli unsurdur.