Direksiyon Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar? Görevi Nelerdir?

Araçların tekerlerinin kontrolünü sağlayan direksiyon mekanizmasının en önemli parçalarından biri direksiyon kutusudur. Aksi halde aracın yönü değiştirilemez ve yol hakimiyeti sağlanamaz. Direksiyon kutusu direksiyon simidinden aldığı komutları tekerlere aktarır. Bu mekanizma sayesinde aracın kontrolü sağlanır ve trafik kazalarının önüne geçilir. Güvenli bir sürüş için direksiyon kutusu mekanizmasının doğru bir şekilde çalışması gerekir.

Admin
Devamını Oku

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akümülatörün yani kısacası akünün bitmesi çok sık rastlanan bir durum olmasa da sürücüleri zor bir duruma sokan olaylardan biridir. Bu nedenle belirli süre aralıkları ile akünün seviyesi kontrol edilmelidir. Akünün bitmesi halinde ciddi sorunlar ile karşı karşıya gelinebilir. Akünün bittiğinin anlaşabileceği durumlar şunlardır...

Admin
Devamını Oku

Cam Filmi Numaraları

Cam Filmi Numaraları

Camlarını film ile kaplatmak isteyen araç sahipleri kanunlar doğrultusunda istedikleri görüntüyü elde edip camlarının iç kısımlarını koruyabilirler. Cam filmler aracın içerisinin dışarıdan görünmesini engeller. Aynı zamanda güneşten gelen ultraviyole ışınlarını filtreleyerek aracın koltuklarının rengini korur. Bu sayede özellikle yaz aylarında araç içi soğutma işlemi daha rahat bir şekilde yapılabilir. Cam filmi numaraları ışık geçirgenliği yüzdesine, sürücünün görüş açısına ve arka camlarda kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En sık kullanılan cam filmleri 1 numaradan 4 numaraya kadardır.

Admin
Devamını Oku

Avans Ayarı Nedir?

Avans Ayarı Nedir?

Yakıt ve hava karışımının yanma odası bölgesine geldikten sonra pistonun yukarıya çıkıp sıkıştırması sonucunda bujinin zamanının ayarlanmasıdır. Bujinin piston üst taraftaki ölü hizaya gelmeden önce ateşlenmesine denir. İyi bir yanma motoru en verimli şekilde çalıştırır. Bunun için de buji, karışımı gereken süre içerisinde tutuşturmalıdır. Bu ateşlenme işlemi için olması gereken en doğru zaman motor devrine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Pistonun düşük devirde daha yavaş hareket etmesi ve bu nedenle karışımın yanma süresinin uzaması beklenir. Avans ayarı tamamen yakıtın yanma süreci ile ilgili olduğundan aracın performansı bakımından önem arz eder.

Admin
Devamını Oku

Enjektör Nedir ?

Her bir araç, hareket edebilmesi için düzenlenmiş bir motor sistemine sahiptir. Bu motor sisteminde her bir parça birbiri ile kusursuz bir görev dağılımı yapmaktadır. Enjektör motorda yer alan parçalardan biridir. Enjektörün işlevi sayesinde araç hareket etmektedir. Araç motorunda yer alan temel parçalardan biri olan enjektör hakkında bilgi sahibi olunması enjektör arızalarında erken müdahale edilmesine olanak sağlar.

Admin
Devamını Oku

Devirdaim Pompası Nedir?

Günümüzün en yaygın ulaşım araçlarından birisi olan otomobiller, çalışma prensipleri olarak enerjiye ihtiyaç duyarlar. Otomobillerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi iste motorlar üretir. Motorların çalışması ve enerji üretmesi de ortaya belirli miktarda ısı çıkarır. Bu ısının yükselmesi aracın hararet yapmasına sebep olur. Böyle durumlarda otomobil mekanizmaları işlevsiz kalabilir. Devirdaim pompasının görevi motor içerisindeki ısıyı dengelemektir.

Admin
Devamını Oku